Willa w Wilanowie - Warszawa

Nowoczesna rezydencja w Warszawie


Ten bardzo nowoczesny budynek mieszkalny położony na warszawskim Wilanowie w dzielnicy willowej i rezydencjonalnej stanowi świetny przykład indywidualnego projektowania architektonicznego. To znaczy projekt dostosowany jest do nietypowej trójkątnej działki, stron świata, a przenikające się bryły obiektu ulokowane są w taki sposób by odpowiednio współgrać z otaczającymi obiektami, przyrodą i innymi elementami zastanymi - tymi bliżej w bezpośrednim sąsiedztwie lub dalej w okolicy lub nawet dzielnicy. Dodatkowo dom spełnia nietypowe oczekiwania inwestorów i ich potrzeby oraz niesztampowe wizje i gusta.

Wizualizacja nowoczesnego budynku mieszkalnego jednorodzinnego

Najważniejszą inspiracją oraz założeniem projektowym, było oprócz samego genius loci – ducha miejsca, nietypowy kształt działki i jej usytuowanie względem stron świata, ale także względem sąsiadów i istniejącej zieleni. W ten sposób najdłuższa i najbardziej otwarta oraz przeszklona część domu zwrócona jest w kierunku lasu i bujnej zieleni dając przyszłym mieszkańcom kontakt z naturą, przy równoczesnym zapewnieniu intymności. Inspiracją były tu nowoczesne domy śródziemnomorskie, gdzie cała niemal przeszklona ściana i tarasy dostępne z każdej kondygnacji zwrócone są w stronę wody /morza. 

elewacja północna od strony sąsiadów
elewacja południowa z widokiem na las


Inspiracją z architektury południowej było także monumentalne i reprezentacyjne wejście do domu dodatkowo zaznaczone pionowymi, wysokimi drzewami, przecinającymi horyzontalny kształt obiektu. Tak też powstał kontrast miedzy dwoma bryłami – niską bryłą z pomieszczeniami dziennymi niemal całkowicie przeszkloną i w białym kolorze oraz bryłą wysoką, monolityczną, nie mającą prawie żadnych otworów okiennych w kolorze ciemno-szarym. 

widok od strony wjazdu, ukryte wejście do domu
i cała strona dzienne południowa


Ta druga ciężka bryła zwrócona jest w stronę działek zabudowanych i w stronę drogi wjazdowej, tworząc swoistą izolację i odgrodzenie od „reszty świata”.

część izolacyjna od strony sąsiadów


Kolejną ważną inspiracją była bliskość rzeki i ewentualna chęć obronienia się przed siłami natury. Stąd przyziemie budynku tworzy jedynie prywatna sala treningowa, umieszczona w układzie funkcjonalno – przestrzennym na prośbę inwestora, a wszystkie pomieszczenia dzienne ulokowane są na piętrze. Poddasze budynku stanowi część nocna – typowo prywatna. Z tej funkcji powstały między innymi dwie kontrastujące ze sobą bryły niska – z częścią dzienną i wysoka – z częścią gospodarczą i nocną, dodatkowo obrócone względem siebie. Dodatkowo z każdej z trzech kondygnacji mamy kontakt z otoczeniem dzięki wspomnianym wcześniej kaskadowym tarasom. 

taras z części dziennej na 2 kondygnacji,
a powyżej taras z części nocnej na 2 kondygnacji nad częścią dzienną


Z sali, znajdującej się na przyziemiu, możemy wyjść na otaczający teren, z piętra – części dziennej, mamy dostęp na drewniany taras i zielony ogród, uniesiony względem przyziemia poprzez skarpę i mury oporowe. Natomiast z poddasza możemy wyjść na ogromny zielony taras stanowiący zadaszenie części niskiej – dziennej nad piętrem. Cały dom sprawia, więc wrażenie uniesionego, jakby znajdował się na małym pagórku lub rozległej nadrzecznej skarpie.

Otwartość całego domu, możliwość ograniczenia powierzchni komunikacji i jasność wnętrza daje poczucie przestrzeni i wolności, a stworzone różnice poziomów i rozgraniczenie poszczególnych stref, tworzy ciekawą i niepowtarzalną bryłę, a z zaprojektowanego domu, obiekt bardzo indywidualny i nietypowy. Nie ma tu sieni, zbędnych podziałów na poszczególne pomieszczenia, a przeszklona elewacja części ogólnej daje możliwość ciągłego obcowania z zewnętrzem, szczególnie w okresie ciepłych miesięcy.

Zapraszamy na stronę BIAMS - dom w Wilanowie do zakładki tematu po więcej zdjęć...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Metamorfoza architekta z Łodzi domu w Rosanowie koło Łodzi - przebudowa wnętrza i zewnętrza